لابرادوریت

لابرادوریت چیست؟

لابرادوریت یک کانی از گروه پلاژیوکلازهاست (Plagioclases) که اغلب در سنگ های آذرین مافیک، مانند بازالت، گابرو و نوریت یافت می شود. برخی نمونه های لابرادوریت دارای اثر رنگین تابی (Schiller effect) هستند که باعث ایجاد خاصیت رنگین کمانی آبی، قرمز، نارنجی و زرد می گردد. این پدیده بازی رنگها در سنگ لابرادوریت، لابرادورنس (Labradorescence) نام دارد.

تاریخچه لابرادوریت

لابرادوریت گوهری است که اخیرا به دنیای سنگهای نیمه قیمتی وارد شده است. زیرا تا سال ۱۷۷۰ کشف نشده بود. بدلیل کشف این سنگ در منطقه لابرادور کانادا، نام لابرادوریت بر آن گذاشته شده است.

از سال ۱۷۷۰ تاکنون، معادن دیگری از لابرادوریت در استرالیا، فنلاند، ماداگاسکار، مکزیک، نروژ، روسیه و آمریکا پیدا شده است.

لابرادوریت در کشور فنلاند از سال ۱۹۴۰ استخراج می گردد. جالب اینجاست که کشف معدن لابرادوریت در این کشور بصورت تصادفی و در جریان جنگ جهانی دوم رخ داد.

چه عاملی باعث ایجاد خاصیت لابرادورنس می شود؟

در واقع لابرادورنس نشان دهنده رنگ سطح لابرادوریت نیست بلکه انعکاس عجیبی از ذرات ریز میکروسکوپی است که در یک جهت جهتگیری دارند و هرگز موقعیتی ندارند که بتوان با یک شاخص ساده آنها را توصیف کرد. همچنین این ذرات در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده نیستند.

مشخصات فیزیکی لابرادوریت

رنگ: معمولا خاکستری یا سیاه همراه با رنگهای لابرادورنس شامل آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز

شفافیت: شفاف تا نیمه شفاف

سختی (Mohs): 6 تا ۶٫۵

رخ: کامل – مطابق با سطح

وزن مخصوص: ۲٫۶۸-۲٫۷۲

ترکیب شیمیایی: (CaNa)[Al 1-2 Si 3-2O8]

محل پیدایش: کانادا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *